6 stycznia przeżywamy święto Objawienia Pańskiego, potocznie mówiąc Trzech Króli. Do 1960 roku w Polsce był to dzień wolny od pracy, ale za rządów Władysława Gomułki święto to zostało zniesione, i dopiero we wrześniu 2010 r. zaczęto prace legislacyjne nad przywróceniem święta wolnego i 19 listopada 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o przywróceniu Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.
W Polsce organizowane są tzw. Orszaki Trzech Króli, najbliższy odbywa się w Brzesku. Są to piękne jasełka uliczne, w których biorą udział całe rodziny. Śpiewa się kolędy, odgrywa różne inscenizacje, żeby na samym końcu dojść do żłóbka i pokłonić się Dziecięciu Jezus.
Również w tym dniu święci się w kościele kredę i kadzidło. Kredą znaczymy drzwi naszych domów pisząc " C+M+B ( dany rok)" co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi." Często zamiast takiego tłumaczenia słyszymy że te litery oznaczają imiona Trzech Króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara co również jest właściwe. Żeby głębiej zrozumieć znaczenie tego święta należy poznać liturgię tego dnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz